Coursolle, zwane też Coursolle Ou Sujet („tematyczne”) to francuska wariacja na temat wielofunkcyjnego scyzoryka szwajcarskiego. Stworzony przez Leona Coursolle w 1902 roku, produkowany w wielu wariantach do dziś. Innowacją w tych nożach było zastosowane okładzin rękojeści tłoczonych z mosiężnych płytek. Okładziny były jednocześnie szkieletem konstrukcji, podobnie jak dziś w popularnych scyzorykach Victorinox Alox. Rozwiązanie to miało kilka pozytywnych aspektów, którym nóż zawdzięcza sukces i popularność:
- uproszczenie produkcji a co za tym idzie obniżenie kosztu jednostkowego egzemplarza przy zwiększeniu efektywności wytwarzania
- zwiększenie trwałości noży poprzez rezygnację z ładnych, ale wrażliwych na wilgoć i uszkodzenia okładzin z tworzyw naturalnych
- zmniejszenie masy i grubości noża, co sprzyjało codziennemu noszeniu i używaniu
- tłoczenie w mosiądzu pozwalało na dekorację poprzez wybijanie dowolnego motywu. Ten ostatni aspekt Leon Coursolle zawdzięcza spotkaniu z Sylvainem Kinsburgerem (1835-1935), artystą pracującym dla paryskiej mennicy, który pomógł Leonowi Coursolle w pozyskaniu wysokiej jakości matryc do tłoczenia mosiądzu.
Od 1945 roku produkcję przejęła rodzina Couperier, stąd oba nazwiska w dzisiejszej nazwie manufaktury. W latach 90-tych XX w., podążając za ogólnym trendem odrodzenia francuskiego rzemiosła nożowniczego, firma Couperier – Coursolle tworzy kilka nowych projektów, takich jak:
Laguiole COURSOLLE
Thiers Coursolle
Napoleon – stworzony we współpracy z Cognet nóż jubileuszowy. Wiąże się z nim ciekawa historia:noże z wizerunkiem Cesarza Francuzów były bardzo popularne za czasów jego panowania – ot, symbol poparcia i patriotyzmu. Po obaleniu Napoleona i przywróceniu monarchii Burbonów wszelkie wizerunki Cesarza były planowo niszczone, zasada ta nie ominęła nawet tak drobnych przedmiotów jak kieszonkowe noże.
Jedną z manufaktur produkujących „napoleońskie” noże była manufaktura Monandel, odkupiona w 1902 r. przez Antoine Cogneta, protoplastę producentów Douk-Douka. Jego potomek, obecny właściciel firmy – Pierre Cognet – odnalazł w 2005 roku, po blisko 200 latach, zakopane na terenie fabryki matryce do tłoczenia rękojeści z wizerunkiem Bonapartego. Zaprosił on do współpracy firmę najbardziej znaną z mosiężnych rękojeści – Coursolle-Couperier. Symbolem tej przyjaznej kooperacji są loga obu firm wybite na głowni napoleońskich noży, te zaś zostały wypuszczone na rynek w limitowanej edycji 1815 sztuk.
Noże Coursolle wykonane są z węglowej stali XC75, charakterystycznym elementem jest także wybity na głowni klucz francuski – logo firmy.
Motywy tłoczone na rękojeściach najczęściej nawiązują do różnego rodzaju „outdoorowych” aktywności – polowania, sportu, prac rolno-ogrodniczych, choć nie brakuje też tak zabawnych obrazków jak chłopiec uciekający przed psem na drzewo czy powabna bogini Wenus. Osobną kategorią noży Coursolle są reklamowe miniaturki, z rękojeściami w różnych kształtach, np. retro-samochodu:
W produkcji utrzymane są także, dosyć rzadkie na rynku, noże Coursolle z rogową okładziną rękojeści.
Najnowszym produktem firmy jest Phoenix, autorstwa Yves Bellein’a – przykład nowoczesnego designu, z tradycją nie mający już raczej nic wspólnego. Jak pisze sama firma – dla kolekcjonerów 🙂
Komentarze zostały wyłączone.